Dell PowerEdge: Lifecycle Controller

Lifecycle Controller

Servery PowerEdge s modulem iDRAC (již od verze Express) zahrnují od 11. generace tzv. Lifecycle Controller – vestavěný nástroj, který výrazně usnadňuje správu serverů.

Administrátorovi tento vestavěný nástroj výrazně usnadňuje běžné low-level operace se serverem:

 • Úvodní konfigurace serveru během jednoho bootu
  Už není nutné při prvním bootu pomocí <F2> nastavovat BIOS, při dalším bootu pomocí <Ctrl-R> nastavovat RAIDový řadič a jeho svazky, při dalším pomocí <Ctrl-E> konfigurovat iDRAC kartu atd. To vše se dá vyřešit z jednotného rozhraní, stačí jen při bootu spustit „<F10> Unified Server Configurator“ nebo webové iDRAC rozhraní.
 • Upgrade firmware a instalace patchů
  Lifecycle controller se umí připojit na support.dell.com a ověřit dostupnost aktuálních verzí firmware nejen BIOSu, ale i ostatních zařízení (RAID řadič, síťové nebo HBA karty, iDRAC, napájecích zdrojů atd.) a následně všechny tyto firmware aktualizovat. iDRAC s vFlash kartou navíc umí původní firmware uchovat a provést rollback, pokud by byla aktualizace neúspěšná.
 • Instalace operačního systému
  Operační systém instalujeme standardně vložením CD do mechaniky. Lifecycle controller však umí zároveň zavést aktuální ovladače již v procesu instalace, což administrátor ocení zejména v případě, kdy operační systém nativně nový hardware nepodporuje. Samotný operační systém není nutné instalovat z CD – lze použít např. .iso image dostupné v lokální síti.
 • Konfigurace náhradního hardware
  Za nefunkční hardwarovou kartu získáte náhradní díky technické podpoře Dell. V závislosti na stáří a četnosti aktualizace firmware v serveru nebo délce držení náhradní karty v servisním skladu se může stát, že nová karta přijde s výrazně novějším nebo naopak starším firmware, který nemusí být plně kompatibilní s vaší infrastrukturou (např. u HBA karet a připojeného pole). iDRAC umí zazálohovat aktuální firmware a přenést jej následně na novou kartu, aby byla výměna karty co nejméně znatelná.

Unified Server Configurator

Vestavěný konfigurační nástroj – to první, co by měl zkušený administrátor spustit klávesovou zkratkou <F10> po spuštění serveru. Nenechte se odradit zdánlivě zdlouhavým spouštěním. V jednodném rozhraní nakonfigurujete vše potřebné včetně standardních voleb z BIOSu a RAIDového řadiče a následně provedete „OS Deployment“.

Nakonfigurovat server a nainstalovat OS můžete samozřejmě i vzdáleně (pomocí iDRAC rozhraní). V tom případě je vhodné ještě nastavit IP adresu iDRAC karty (například jednoduše na předním LCD panelu).